Stara tradycja szopki bożonarodzeniowej

W coraz szybszym tempie przybliżają się do nas znów święta Bożego Narodzenia. Jak każdego roku sporo spośród nas namyśla się w jaki sposób tym razem przystroić swoje lokum na okres świąteczny aby aranżacja mieszkania cokolwiek różniła się od zeszłorocznej. Sporo z was myśli w tej chwili np. o tym jaką wiodącą barwę nominować dla dekoracji choinkowych. Jednakże chciałabym podpowiedzieć wam coś innego.

Szopka BożonarodzeniowaPamiętam wciąż, iż kiedy byłam jeszcze małym dzieckiem to mieliśmy w domu szopkę bożonarodzeniową. Taką nieznacznych rozmiarów, która perfekcyjnie mieściła się pod naszą choinką. Spędzałam mnóstwo czasu bawiąc się figurkami do szopki, ale najbardziej ubóstwiałam nakręcać wbudowaną w szopkę pozytywkę. Trudno mi dziś dokładnie przypomnieć sobie jaka to była melodia, najprawdopodobniej była to jakaś kolęda (może Cicha noc?). Jednakże echo tamtych wydarzeń odcisnęło niezapomniany ślad w moich wspomnieniach.

Wydaje mi się, że obecnie stara tradycja ustawiania na Boże Narodzenie szopki bożonarodzeniowej z figurkami popadła w zapomnienie, zastępowana przez jakieś obcego pochodzenia tradycje (przeważnie amerykańskie), jakie są nam pod względem kulturowym odległe i dlatego należałoby powracać do tradycji swojskich aby zachować je od zarzucenia. Ofiarujcie własnym dzieciom szansę na tego rodzaju wspomnienia jak moje i też postawcie tego roku pod drzewkiem bożonarodzeniowym taką szopkę bożonarodzeniową.

Przeczytaj również: