Bogaty świat wina

winoPicie alkoholu od prawieków jest jedną z najpowszechniejszych wśród ludzi, że tak się wyrażę, rozrywek. Na przestrzeni dziejów ludzie nauczyli się wytwarzać coraz to bardziej wymyślne odmiany trunków alkoholowych czerpiąc z surowców jakie podsuwała im natura w danym miejscu – czy to poprzez fermentację jęczmienia, winogron i innych owoców, ryżu albo kukurydzy. Jedne alkohole mają bardziej szlachetny wydźwięk inne traktowane są jako napoje dla pospolitych pijaczków. Do tych bardziej szlachetnych, znanych od tysięcy lat, z całą pewnością zaliczyć musimy wino.

Odmian wina jest niezliczona ilość. Różnią się wieloma czynnikami, jak choćby smak i kolor, wytrawni miłośnicy win potrafią wyróżnić w ich smaku wiele składników, których zwykli ludzie nie są w stanie rozpoznać. Produkcja wina oparta jest na uprawie winorośli, której szczególne szczepy dają rozpoznawalny smak poszczególnym odmianom wina. Do takich bardziej rozpoznawalnych zaliczają się na pewno odmiany win francuskich, włoskich czy węgierskich. Niektóre szczepy winorośli zostały przewiezione na inne kontynenty gdzie nowe warunki glebowe i klimatyczne wydobyły z nich nowy smak. W ten sposób wiele regionów dotąd nie wiązanych z produkcją wina stało się znaczącym na rynkach międzynarodowych producentem tego trunku, żeby wymienić kilka: USA, Chile, Australia, Republika Południowej Afryki.

Picie wina związane jest z pewnymi rytuałami. Pewne gatunki win wypada pić z kieliszków o określonym kształcie i w określonej temperaturze aby wydobyć z wina idealny smak. Nim napijemy się wina butelkę należy otworzyć. Zwykle butelka zatkana jest korkiem, który musimy z niej wydobyć korkociągiem. Dawniej korki robiono wyłącznie z kory drzewa korkowego, jednak rośnie ono jedynie w pewnych częściach świata (wiodącym producentem korka jest Portugalia). Poczęto zatem produkować korki do zatkania wina z innych tworzyw, lecz koneserzy w dalszym ciągu uważają iż naturalny korek jest najbardziej doskonałym sposobem zatykania butelek z winem.

akcesoria do winaAkcesoria do wina takie jak korkociąg, zatyczka do butelki czy termometr są niezbędne każdemu poważnemu miłośnikowi tego alkoholu. Gdy jednak ktoś dopiero zaczyna poznawać bogaty świat wina może zakupić taki gotowy zestaw akcesoriów do wina, który będzie mu przydatny w eksploracji rozmaitych odmian wina pochodzących z całego świata. Może to być także ciekawy pomysł na prezent dla kogoś kto właśnie rozpoczyna przygodę z odkrywaniem różnych smaków wina, może warto rozważyć pomysł sprezentowania mu takiego zestawu akcesoriów do wina przy najbliższej nadarzającej się okazji.

Dobre wino potrafi kosztować naprawdę spore pieniądze. Nawet najlepsze winnice produkują wino o nie całkiem wyrównanym poziomie. Wszystko zależy od wieku krzewów, nachylenia stoku, nasłonecznienia i mnóstwa innych czynników. Mimo tego wielu z nas, okazyjnie pijąc butelkę wina do uroczystego obiadu nie będzie w stanie odróżnić walorów smakowych wina za 200 zł od wina za 20 zł. Zatem jeżeli nie docenimy wartości drogiego wina równie dobrze możemy kupić takie tańsze. Spotkałam się z opinią, że jeśli nie wiemy jakie wino wybrać (a na półkach mamy wybór dziesiątek jeśli nie setek odmian) to zwykle najmniej ryzykujemy kupując wino z tzw. Nowego Świata, a zatem właśnie z Południowej Ameryki czy Afryki.

Tagi// ,
Przeczytaj również: