Parę słów o horoskopach

Powszechnie mówi się, że wróżby i horoskopy to bujdy na resorach, ale nawet jeżeli oficjalnie nie przyznajemy się do wiary w nie to jednak tak po cichu zawsze przeczytamy ten horoskop i mimowolnie usiłujemy wierzyć, że przepowiednia jednak się spełni, zwłaszcza jeżeli jest po naszej myśli. Dawniej astrologia była uważana za całkiem oficjalną naukę i każdy król miał na dworze swojego astrologa. Ludzie zawsze byli niepewni co do przyszłości jaka ich czeka i usilnie próbowali tę przyszłość odkryć, właśnie przez rozmaite wróżby i astrologię.

Większość horoskopów jakie znajdziemy w pismach czy portalach kobiecych to tak naprawdę rzeczywiście stek bzdur pisany przez stażystki, które nie wiedzą nawet jakie są cechy danego znaku zodiaku i np. jeśli nie lubią kogoś spod znaku Byka to napiszą mu horoskop wróżący same nieszczęścia. Ale jeśli sięgniemy głębiej i przeczytamy choć jedną książkę o astrologii to okaże się, że wiele z jej tez jakoś dziwnie układa się w całość.

zodiakOczywiście jasne jest, że nie każdy Baran to chamski i prymitywny arogant, ani że każdy Lew to dystyngowany i władczy amant. Po prawdzie horoskop powinien być układany dla każdego człowieka z osobna bo inne były układy planet w momencie jego narodzin i rzecz w tym żeby dostosować je do tego co na niebie dzieje się w dniu, dla jakiego układa się horoskop. Między tymi planetami zachodzą różne interakcje, z których jedne są dobre, inne złe, a jeszcze inne mogą być różne w zależności od planet. Do takich dobrych układów zalicza się trygony i koniunkcje, do tych złych kwadratury i opozycje. Koniunkcja następuje gdy planety nachodzą na siebie, trygon gdy tworzą kąt 60°, kwadratura to kąt 90° zaś opozycja występuje gdy stoją naprzeciw siebie. W zależności od znaczenia planet takie układy między nimi mają różne konsekwencje. Ale to jeszcze nie wszystko bowiem istnieje jeszcze system tzw. domów, których jest 12 (tyle co znaków zodiaku), a zaczynają się w ascendencie. Znak zodiaku, na który wypada ascendent jest drugim w kolejności najważniejszym po znaku urodzenia dla indywidualnego horoskopu. Znaczenie domów pokrywa się trochę ze znaczeniem znaków zodiaku, czyli pierwszy dom opisuje cechy osobiste (od Barana, który jest egoistyczny) i tak dalej. Jeśli jesteś spod znaku np. pracowitej Panny, ale masz ascendent w Wodniku to możesz np. odnosić sukcesy zawodowe w dziedzinach związanych z niekonwencjonalnym myśleniem, np. w nowoczesnych technologiach.

Takich relacji jest oczywiście znacznie więcej i wykraczają one daleko poza ramy tego krótkiego wpisu. Nie każdym horoskopem warto się przejmować, a nawet jeśli pójdziemy do zawodowego astrologa to wszystko zależy od konkretnej interpretacji. Zatem czytajmy horoskopy dla rozrywki, a to czy w nie wierzymy czy też nie to już kwestia prywatnych preferencji.

Przeczytaj również: