Smartshopping – kupuj mądrze

Wszystkie polujemy nieraz w sklepach na różne okazje, promocje czy wyprzedaże. Nie ma w tym nic złego. Niesłuszne jest oskarżanie ludzi poszukujących tańszych produktów o skąpstwo. Jeszcze dużo nam brakuje do osiągnięcia poziomu życia z krajów wysoko rozwiniętych, nasze zarobki wcale nie należą do imponujących. Takie zakupy są nie tylko okazją do podreperowania domowego budżetu ale także wyrazem rozsądku. Oszczędność nie jest niczym negatywnym. Przez setki lat była uważana za jedną z największych cnót. Poszukiwanie okazji w trakcie zakupów nosi nawet swoją nazwę, która jest niestety kalką z języka angielskiego – smartshopping.

zakupySmartshopping polega w dużej mierze na przygotowaniu się do zakupów i nie ma tak naprawdę wiele wspólnego z poziomem zamożności społeczeństwa. W zamożnych krajach również wielu ludzi prowadzi zakupy w taki przemyślany sposób. Za punkt wyjścia trzeba przyjąć przestudiowanie aktualnych gazetek promocyjnych sieci handlowych i wybranie produktów, które są nam aktualnie potrzebne i które są w danej chwili tańsze niż zwykle. Wiele produktów ma długi czas przydatności do spożycia i jeżeli są one w korzystnej cenie (a nieraz przeceny sięgają nawet 50%) to opłaca się kupić ich więcej na zapas bo prędzej czy później będziemy ich potrzebować.

Wiele sieci handlowych wydaje również specjalne karty lojalnościowe, które uprawniają do dodatkowego rabatu. Jeżeli kupujesz w tych sieciach częściej warto sobie taką kartę wyrobić.

Nie trzeba się także trzymać z daleka od marek własnych sieci handlowych. Kupując produkty markowe siłą rzeczy płacimy w głównej mierze za markę oraz jej reklamę. Tymczasem w opakowaniach produktów sygnowanych marką sieci handlowej niejednokrotnie znajdują się te same lub nieco tyko zmienione wyroby o podobnej jakości. Różnica tkwi w cenie gdyż produkty te mogą być nawet dwa razy tańsze. A pewne typy produktów nie różnią się efektem finalnym niezależnie od marki jak np. cukier, olej czy mleko.

kasaOpłaca się także kupować na wyprzedażach posezonowych, o ile tylko nie jesteś osobą która usilnie pragnie nadążać za modą i nowinkami. Jednak smartshopping raczej nie jest ideologią dla takich osób. A zatem warto kupować ubrania i buty na posezonowych obniżkach. Zwykle i tak nosisz ciuchy z poprzednich sezonów przez kilka lat a w ten sposób uda ci się je kupić w znacznie niższej cenie. Podobnie rzecz ma się ze sprzętem elektronicznym czy AGD. Ich parametry nie zmieniają się już tak drastycznie zatem starszy model telewizora, pralki czy telefonu będzie spełniać swoją funkcję nie gorzej niż najnowszy model. A zapłacić trzeba będzie mniej niż za lekko odświeżony „nowszy” model.

Sposobów na zaoszczędzenie paru złotych na zakupach jest z pewnością znacznie więcej, jednak i tak nie prześcigniemy pod tym kątem Amerykanów gdzie funkcjonuje system kuponowy pozwalający zaoszczędzić naprawdę spore sumy. A wydawałoby się, że to tak bogaty kraj. Prawda jest jednak taka, że bogacą się nie ludzie którzy dużo wydaja tylko ci, którzy potrafią oszczędzać i mądrze gospodarować zasobami jakie są do ich dyspozycji.

Tagi// ,