Jak zrobić własne kosmetyki?

Nie jest to wcale takie trudne, jeżeli potrafisz przyrządzić dressing sałatkowy albo stopić czekoladę to możesz równie dobrze pokusić się o spreparowanie własnych produktów upiększających. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że większość kosmetyków opisywanych jako naturalne przechodzi przez wiele etapów procesów chemicznych na skalę przemysłową. Jeśli przygotujesz takie kosmetyki samodzielnie to dokładnie wiesz co nakładasz na własną skórę.

Rzecz jasna nie obejdzie się bez kilku inwestycji. Olejki eteryczne, o ile są przechowywane w ciemnym miejscu wytrzymują bardzo długo. Będziesz także potrzebować kilku naczyń do przygotowania kąpieli wodnej aby łączyć olejki z woskiem pszczelim.

Kadzidło jest dobre dla powstrzymania efektu starzenia skóry. Jeżeli coś było używane tysiące lat temu przez Egipcjan do balsamowania zwłok to musi mieć wpływ na powstrzymywanie starzenia skóry. Dla skóry tłustej dobry jest olejek lawendowy. Osoby o skórze tłustej mogą obawiać się stosowania olejów, ale są one bardzo lekkie i pomagają zrównoważyć skórę. Róża, neroli i geranium są z kolei dobre dla skóry suchej.

geraniumBalsamy do mycia skóry są bardzo proste do wykonania. Mają nieokreślony czas przydatności do spożycia a także są świetne do nawilżenia suchej skóry i warg. Aby uzyskać balsam z geranium stop 30 ml oliwy z oliwek i 10 g wosku pszczelego w kąpieli wodnej. Gdy mieszanina ostygnie dodaj 10 kropli olejku z geranium i wymieszaj, a potem przelej do słoika. Stosowanie polega na wmasowaniu w twarz i starcie szmatką z muślinu.

Jak łatwo zrobić kosmetyk do regeneracji skóry? Zaparz garść główek lawendy w 225 ml octu jabłkowego i 750 ml wody różanej, strzep i zabutelkuj. Substancja powinna wytrzymać kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli przechowywać ją będziesz w lodówce. Aby zrobić maseczkę dla skóry tłustej wymieszaj dwa białka jajek z dwoma kroplami olejku rozmarynowego.

Aby przechowywać swojej roboty kosmetyki możesz zbierać ładne słoiczki i butelki, ale przed użyciem trzeba je wysterylizować. Umyj je dokładnie a potem umieść na pół godziny w piekarniku nagrzanym do 130 stopni. Ewentualnie po umyciu umieść w dużym naczyniu wypełnionym wodą i gotuj przez 15 minut.

Zanim zaczniesz stosować takie kosmetyki musisz je przetestować aby upewnić się, że nie jesteś na nie uczulona. Nałóż niewielką ilość specyfiku na wewnętrzną stronę ramienia poniżej łokcia, zaklej plastrem i zostaw na 24 godziny. Jeżeli odczujesz jakikolwiek ból, wystąpi zaczerwienienie lub podrażnienie skóry to niestety trzeba będzie zrezygnować ze stosowania takiego specyfiku.

Tagi// , ,
Przeczytaj również: